Jdi na obsah Jdi na menu
 


Člověk: Proč štěkáte?

Pes: štěkáme z mnoha nejrůznějších důvodů, abychom vyjádřili jednoduché pocity, jako třeba: mám hlad, chci jít ven, chci se vrátit domů, bojím se, jsem vyděšený, užívám si, pojďte sem, někdo je za dveřmi, pozor, nebezpečí..

Někdy začneme štěkat a nemůžeme přestat. Jako lidi. V takové chvíli potřebujeme často pomoc. Štěkání nás posedne, protože jsme zůstali příliš dlouho sami a cítíme se zoufalí a opuštění. Někdy štěkáme z nudy. Občas proto, že máme vztek.

.....

Člověk: Proč pronásledujete kočky?

Pes:Z mnoha důvodů. Kočky jsou malé a utíkají. Pro mnohé z nás je nemožné nechat malé zvíře jen tak utéct. Instinkt nám velí je pronásledovat, protože to může být naše příští jídlo.

Jinak je to s kočkami, které se nám postaví a dají nám najevo, že jsou připravené bojovat. V takovém případě se většina z nás zarazí, jestli má smysl se prát s tak odhodlaným stvořením. Po takové zkušenosti si obvykle začneme takové kočky vážit. Jiné kočky si musí náš respekt vydobít, ale jsou i psi, kteří mají úctu ke kočkám, protože se jim postavila ta první.

Občas se nás kočky nebojí a chtějí si hrát. V takovém případě neutíká a chová se k nám jako k sobě rovnému. Kočka, která se nás bojí, v nás vyvolává pocit, že nás považuje za predátora. A když se chová jako oběť, je téměř nemožné za ní nevyrazit.

.....

Člověk:Proč se tak rádi válíte ve všem, co je cítit?

Pes:Co znamená cítit? Tím jistě myslíte něco, co lidem skutečně smrdí. No a mezi tím, co vám smrdí a nám nevoní je obrovský rozdíl. Vyválet se v něčem voňavém je pro nás blaho. Jako když vy používáte parfém. Když se setkáme s jiným psem, kromě nás ucítí ještě jinou úžasnou vůni a podělíme se o nádherný zážitek.

.....

Člověk: Proč se navzájem očicháváte zezadu?

Pes:Psi mají v anální oblasti pachové žlázy. Používáme je ke značkování svého teritoria, toho, co považujeme za své. Anální oblast v nás probouzí sexuální zájem nebo nezájem. Zjistíme, co kdo z nás jedl. Cítíme, jak se jiný pes má, jestli je šťastný nebo smutný. Cítíme jeho zdravotní stav. Stačí jedno přičichnutí a během chvíle získáme množství důležitých informací.

.....

Člověk: Proč si zahrabáváte kosti a někdy i hračky?

Pes: Matka příroda nás naučila jíst tolik kolik potřebujeme, ale pokaždé se snažit nechat si něco na později. Zahrabávání a vyhrabávání máme zakókované hluboko v mozku. A zahrabávání hraček je obdoba zahrabávání potravy. Tak máme pořád v rezervě  něco zábavného na příště.

.....

Člověk: Proč milujete ponožky?

Pes:  Vaše ponožky nám o vás hodně řeknou. Zjistíme tak, co jste jedli, nakolik jste stresovaní a další důležité informace. Protože milujeme výrazné pachy, čím jsou ponožky nošenější, tím lépe. Líbí se nám i jejich tvar a velikost. Pěkně zavánějící ponožka je milou náhražkou za nějaké malé uhynulé zvíře. Rádi si hrajeme na lov a s ponožkami cloumáme, jako bychom jim chtěli srazit vaz.

.....

Člověk: Proč cloumáte svými hračkami a vrčite na ně?

Pes: Tváříme se, že hračka je naše kořist. Cloumání hračkou, třeba plyšákem nebo ponožkami představuje způsob, jakým usmrcujeme ulovené zvíře. Trhnutím mu zlomíme vaz. Uvědomujeme si, že hračka není živá, ale je zábavné si to představovat. Někdy nás uvidíte, jak se k hračkám plížíme, vrčíme na ně, vyhazujeme je do vzduchu a nakonec jim trhnutím zlomíme vaz. Je to jen hra a pro nás velká zábava.

.....

Člověk:  Jak nejlépe se psy mluvit?

Pes: Nejúčinnější je jednoduchál, jasná pozitivní komunikace. Říkejte, co po nás chcete, ne co nechcete. Většinou slyšíme od lidí: ne, ne, ne! Nedělej to, Neskákej na křeslo: Řečí těla a energetickým polem vyzařujete nespokojenost. My pak znejistíme, jsme vyděšeni a podrážděni a své pocity přenášíme na vás. Často nám není jaské, co jsme udělali, protože to nedáte jasně najevo.Lepší je nás chválit a odměňovat za to, co chcete, abychom se naučili.

Důležitý je taky tón hlasu. Vysoké tóny si spojujeme s dobrou náladou, nervozitou nebo obavami. Silný jistý hlas pak znamená nějaký příkaz. Nízké hluboké tóny chápeme jako varování

*******

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

odpověď

(Mitka, 15. 6. 2009 16:54)

děkujeme za vysvětlení, je to super počteníčko, už vím, pro Riči tak lační po nohách, a to si je denně myju. Čao Oskare a jitko

tak to je moc pěkný

(www.shetland-sheepdog.estranky.cz, 1. 7. 2008 15:08)

...pročmuchaly jsme se až k těmto postřehům a musíme se zasmát. Platí to pro určitě pro většinu psů, které znám. Jen ta moje šeltinka si nevšímá ponožek a neválí se v e-ancích. Někdy e-anec sežere, to jó, ale po zádech se mi válí hlavně na kobercích, aby se zbavila línající srsti. A u toho si vrní a vyštěkává pro radost. Máme hlavně dlaždičky, ale ona si kus koberce najde. No a zpátky k ponožkám. Vůbec nám je nekrade. Nejsme pro ní dost zajímaví pachově?

www.happysun.estranky.cz

(Camélie za Zlaté hvězdy, 27. 3. 2008 18:42)

Ahooj,děkuji za komentář na našich stránkách,taky jsem ráda že jsme s cami na nějakého příbuzného narazili,ráda si přidám tvuj odkaz do oblíbených,taky nás mužeš přidat k chov.stanicím,jestli chceš.Tak ahoooj Cami a Míša B.

Monča

(monča, 27. 1. 2008 9:58)

Máš moc hezkou šeltičku , já mám taky takovou šeltičku : http://www.shelticka.estranky.cz

náš miláček

(pindruše, 8. 12. 2007 22:47)

proč psi utíkaji když se o ně tak dobře staráme?